fbpx
  • Home
  • ABC Karate
  • Midori

Kenji Midori

Po raz pierwszy Kenji Midori dal się poznać jako nieprzeciętny zawodnik w czasie 4 Otwartych Mistrzostw Świata w 1987 roku. Wtedy właśnie swoją postawą i umiejętnościami technicznymi dał wszystkim do zro-zumienia, że był tym, który może zostać największym Mistrzem Kyokushin Karate. Patrząc na jego umiejętności podczas walki na tatami, było się pod ogromnym wrażeniem jego gibkości, techniki, niesa-mowitej szybkości i siły zadawanych ciosów oraz kopnięć jeden za drugim.

W tamtym okresie Sosai Masutatsu Oyama mawiał, że Kyokushin Karate nie potrzebuje żadnych kategorii wagowych – ani lekkiej, ani średniej, ani ciężkiej. Powszechnie było wiadomo, że to właśnie wola i duch walki były i są nadal decydującymi czynnikami w walce Karate, ważniejsze nawet niż siła, wzrost i waga. Pomimo przegranej w ćwierć finałach w 1987 roku, zgromadzona publiczność mogła się przekonać, że Kenji Midori dysponował tymi cechami, które są niezbędne do zdobycia kolejnego tytułu Mistrza Świata. Wszyscy zadawali sobie wtedy pytanie: w jaki sposób jest to możliwe, że taka różnica wagowa może być zrekompensowana przez znakomite przygotowanie fizyczne, szybkość i siłę? Co więcej, jego dodatkowym utrudnieniem w konfrontacji kumite był wzrost – 165 cm, gdzie większość z jego przeciwników było o 20 lub więcej centymetrów wyższych. Różnica parametrów fizycznych widoczna była zwłaszcza przy porównaniach z „gajins”, czyli cudzoziemcami, którzy bez wyjątku byli znacznie więksi i ciężsi od shihan Midoriego. Sosai Oyama, będąc pod dużym wrażeniem zdolności Kenji Midori, mawiał, że idealnym, a zarazem optymalnym sprawdzianem dla niego będą 5 Otwarte Mistrzostwa Świata w 1991 roku.

Shihan Kenji Midori jest osobą charyzmatyczną, otwartą i życzliwą. Dzięki temu jest powszechnie lubiany i bardzo popularny w Japonii . Posiada gruntowne wykształcenie, a jego rodzina należy do jednych z bogat-szych w Kraju Kwitnącej Wiśni – jest właścicielem przedsiębiorstwa budowlanego i konstrukcyjnego. Dzięki temu Kenji Midori w młodości mógł poświęcić się codziennym treningom i związać swoje później-sze życie z Kyokushin. Powód, dla którego shihan Midori wybrał taką drogę, bardzo ciężką i pełną wyrzeczeń, był jeden – chciał przezwyciężyć swoje dwie słabości: wzrost i wagę, aby następnie móc przezwyciężyć swoich przeciwników. W 1991 roku ziściło się jego wielkie marzenie – wygrał 5 Otwarte Mistrzostwa Świata, pokonując pochodzących z różnych krajów przeciwników o znacznie lepszych parametrach fizycznych. Ważąc niespełna 75 kilogramów doskonale poruszał się na nogach, dysponował nieskazitelną techniką, zaskakiwał swoich przeciwników kopnięciami i uderzeniami zmieniając cały czas dystans i sposób zada-wania technik. Dzięki tym zdolnościom potrafił znokautować wielu swoich oponentów. Kenji Midori stał się wspaniałym Mistrzem uwielbianym przez wszystkich. Jest on jednocześnie najlżejszym Mistrzem Świata i najlepszym technikiem jaki mógł zdobyć ten tytuł.

Jak każdy z nas, Kenji Midori lubi życie, śmiech, żarty i zabawę. Jego usposobienie i podejście do ludzi jest wyzbyte całkowicie arogancji Mistrza Świata, z każdym potrafi się porozumieć, a jego osobowość i zawsze uśmiechnięta twarz sprawa, że jest bardzo lubianym i szanowanym Mistrzem wśród całej społeczności Kyokushin.

Shihan Kenji Midori niewątpliwie zasługuje na miano Mistrza Sztuk Walk, a dzięki jego technice, nieprze-ciętnym umiejętnościom i zaangażowaniu w walkę można śmiało postawić go obok największych Mi-strzów Budo Karate.